kalkulator odsetek, kalkulator od zaległości podatkowych
A A A

Gazeta Podatkowa nr 104 (1770) z dnia 28.12.2020

Sposób naliczania odsetek za zwłokę po zajęciu pensji

Nasza firma otrzymała zawiadomienie z urzędu skarbowego o zajęciu wynagrodzenia jednego z pracowników na poczet jego zaległości podatkowej. Odsetki za zwłokę od tej zaległości zostały podane w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia, a dalsze sami musimy naliczyć. Cała egzekwowana kwota będzie potrącona z najbliższej pensji i przekazana urzędowi skarbowemu przelewem. Do kiedy należy naliczyć odsetki za zwłokę?

Odsetki za zwłokę należy naliczyć do dnia obciążenia rachunku bankowego kwotą przekazywaną organowi egzekucyjnemu.

Urząd skarbowy, prowadząc administracyjne postępowanie egzekucyjne, może zająć wynagrodzenie za pracę dłużnika. Dokonuje tego poprzez przesłanie do pracodawcy dłużnika zawiadomienia o zajęciu tej części wynagrodzenia za pracę, która nie jest zwolniona spod egzekucji, na pokrycie dochodzonej należności pieniężnej, odsetek za zwłokę i kosztów egzekucyjnych. Zajęcie to zachowuje moc w przypadku zmiany stosunku pracy lub zlecenia, nawiązania nowego stosunku pracy lub zlecenia z tym samym pracodawcą, a także w razie przejęcia pracodawcy przez innego pracodawcę. Pracodawca nie może wypłacać zajętej części wynagrodzenia pracownikowi, lecz musi przekazać ją urzędowi skarbowemu, aż do pełnego pokrycia egzekwowanej kwoty.


Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega zajęciu w zakresie określonym w Kodeksie pracy.


Zawiadomienie o zajęciu zawiera m.in. informacje dotyczące odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej należności - ich rodzaj i stopę. Kwota odsetek za zwłokę jest podawana w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia. Pracodawca zobligowany do prowadzenia ksiąg podatkowych ma obowiązek sam ustalić dalsze odsetki. Wylicza je za okres od dnia następnego po dniu wystawienia zawiadomienia do dnia przekazania urzędowi skarbowemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia. W przypadku gdy pracodawca dokonuje wpłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, odsetki za zwłokę nalicza do dnia obciążenia konta przekazywaną kwotą. Wynika to z art. 70 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427). W okresie realizacji zajęcia urząd skarbowy ma obowiązek powiadamiać pracodawcę o każdorazowej zmianie stawki odsetek za zwłokę od dochodzonej należności.

Pracodawca, przekazując środki pieniężne urzędowi skarbowemu, jest zobligowany podać informacje niezbędne do prawidłowego rozliczenia tych środków. Precyzuje to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie informacji przekazywanych organowi egzekucyjnemu przez dłużnika zajętej wierzytelności (Dz. U. z 2020 r. poz. 1313). Jeżeli pracodawca przekazuje środki za pośrednictwem rachunku bankowego, w poleceniu przelewu powinien wskazać: numer identyfikujący pracownika (PESEL albo NIP), w razie jego braku - imię i nazwisko pracownika, a także numer co najmniej jednego zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę, z którego realizacją związany jest przelew. W przypadku gdy wystąpił zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej albo zbieg egzekucji administracyjnych do wynagrodzenia za pracę, w poleceniu przelewu należy ponadto zawrzeć skrót "ZBIEG".

www.KalkulatorOdsetek.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.