kalkulator odsetek, kalkulator od zaległości podatkowych
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (336) z dnia 10.03.2013

Termin wypłaty zasiłku chorobowego

W jakim terminie należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie miesięcy? Nadmieniamy, że pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zasiłek chorobowy przysługujący za dni choroby przypadające w danym miesiącu kalendarzowym należy wypłacić w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od ostatniego dnia orzeczonej tym zwolnieniem niezdolności do pracy.

Powyższe wynika z art. 64 ustawy zasiłkowej, w myśl którego pracodawcy upoważnieni do wypłaty zasiłków dokonują ich wypłaty w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń.

Ważne: Wypłata zasiłku powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od daty przedłożenia przez pracownika niezbędnych dokumentów do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (np. prawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA).

W sytuacji przedłożenia zaświadczenia lekarskiego przed upływem okresu, za który przysługuje zasiłek chorobowy, maksymalny termin realizacji tego zaświadczenia ustala się na 30 dzień po upływie każdego kalendarzowego miesiąca, za który zasiłek przysługuje. W razie wypłaty zasiłku chorobowego po tym terminie, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych).

Taki sposób postępowania jest podyktowany tym, że zasiłki z ubezpieczenia społecznego są wypłacane za przebyty okres niezdolności do pracy ("z dołu"). W przypadku przedłożenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego obejmującego dni na przełomie miesięcy, termin ten mógłby powodować wypłatę zasiłku przed zakończeniem niezdolności do pracy ("z góry").

Pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien wypłacić zasiłek chorobowy w dwóch ratach, wraz z wynagrodzeniem za pracę za każdy z miesięcy, w którym przypada niezdolność pracownika do pracy.

  Przykład  

Pracownik w wieku 51 lat był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 28 stycznia do 4 lutego 2013 r. Zaświadczenie lekarskie przedłożył pracodawcy w dniu 29 stycznia 2013 r. (okres 14 dni wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 K.p. wykorzystał od 2 do 15 stycznia 2013 r.). Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc 10 dnia następnego miesiąca.

Wypłata zasiłku chorobowego za okres od 28 do 31 stycznia 2013 r. powinna była nastąpić wraz z wypłatą wynagrodzenia za styczeń 2013 r., tj. 8 lutego 2013 r. (10 lutego 2013 r. przypadał w niedzielę). Zasiłek chorobowy za 4 dni lutego br. należało wypłacić wraz z wypłatą wynagrodzeń za ten miesiąc, tj. 8 marca 2013 r. (10 marca br. przypada w niedzielę).

Pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odsetek za zwłokę dopiero wówczas, gdy przekroczy ostateczny termin na wypłatę zasiłku, czyli dokona jej po dniu:

  • 2 marca 2013 r. za okres choroby trwającej od 28 do 31 stycznia 2013 r.,
     
  • 30 marca 2013 r. za okres choroby trwającej od 1 do 4 lutego 2013 r.

www.KalkulatorOdsetek.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.